25 yıl önce, John ve Thomas Knoll kardeşlerin yarattığı Photoshop’la 10 yıllık birlikteliğimiz var, artık küçük kardeşim gibi oldu. Gün içinde karımdan daha fazla görüyorum kendisini. E haliyle de kullanımında ufacık bir yer bile değişince, gelişince de salak salak seviniyorum. 

15 Haziran’da gelen güncellemeyle Photoshop CC, 2015 model oldu. Gelen yeni özelliklerin çoğu bence zaten olması gereken şeylerdi. Photoshop’un tasarımcılar, çizerler, fotoğrafçılar, mimarlar ve hatta mühendislerden oluşan geniş kullanıcı gruplarının hepsini birden tatmin etmesi çok zor, bu yüzden de hep arada bir program olarak kalıyor ama bu sefer, tasarımcı olarak gönlümü aldı.

Artık artboardlarımız var a dostlar!

Gelen en büyük yenilik bence artboardlar olmuş. Artık tüm projeyi, hatta responsive formatlarını bile aynı ekranda görebiliyoruz. Mis gibi!

Diğer özelliklere hiç bulaşmadan, benim gibi sadece web ve mobil tasarımı yapıyorsanız söyliyim, alfa sürümüyle Design Space çok şekilli.

Adobe Preview CC isimli iOS uygulamasıyla, Photoshop’taki çalışmayı gerçek zamanlı olarak Apple cihazlarda görüntüleyebiliyoruz.

Bunların yanında; aynı layera, birden fazla Stroke, Drop Shadow efekti vermek olsun, gelişmiş Blur efektleri olsun, Türkiye’den henüz ulaşılamayan Stock olsun bayağı bir yenilik var.