Görenler duyanlar sanır ki boğazda yalı alıyoruz. Babamla günlerce süren konuşmalar, ergen tripleri, hesaplamalar, ağlayışlar bağırışlar. Hepsi ne için? Bilgisayar!

“Ders çalışmak için ama baba!”

Aleti kurmaya getirenler bile inanmadı benim bilgisayarı ders için istediğime. Adamlar 3 oyunu daha eve getirmeden kurmuşlar zaten. Hepsini, nerelere tıklayarak açacağımı anlattılar. En son çıkarken de, işin bitince Başlat tuşundan Bilgisayarı Kapat’a tıkla, sakın kasadaki büyük düğmeye basma diye tembihlediler. Yoksa bozulurmuş.

Yetmedi bir daha söylediler. Teker teker anlattılar, kapıda tekrar hatırlattılar öyle çıktılar.

aladdin

Sadece öğlen yediğim yemekle, gözler kanlı, hiç kalkmadan haldır haldır bütün gün Aladdin oynadım. Daha ilk saatlerde babamla papaz olmuştuk bile. Gece 11 buçuk gibi adam artık dayanamayıp küfrü basınca apar topar oyundan çıktım. “Tamam kapatıyorum” diye bağırdım. Bağırdım bağırmasına ama, bir an kalakaldım. Ee ne demişti bunlar çıkarken? Ne tuşuydu lan o?

Alnımdan ter akarken saati 12 yapmıştım. Yok, bulamamıştım hala kapatacakken tıklanacak tuşu!

Yatmak için beni bekleyen babam tekrar geldi. “Baba sen hatırlıyor musun ya kapatmak için nereye tıkla demişti adamlar?” O sırada annem de girdi içeri. Üçümüz, yaklaşık 1 saat aradık, oraya tıkladık burada tuşlara bastık, olmadı. Adamları da arayamıyorduk geç vakitte. Babam küfürle kalkıp bi sigara yaktı, mutfağa gitti.

Çok geçmeden geri geldi, ekranın hala açık olduğunu görüp duvara yöneldi, prizden bilgisayarın fişini çekti. Kıpkırmızı kaldım. “Haydi aç yatakları” dedi anneme.

O gece, sinirin, hırsın ve salaklığımın da etkisiyle söz vermiştim kendime bir daha oyun yok diye. Nereden bilebilirdim ki 1996 ve 1997’nin oyun sektörü için efsane yıllar olacağını. Haliyle sözümü tutamadım 🙂

Sanırım o senelerdeki oyun patlamasının nedeni Japon, Amerika’lı ve Avrupa’lı oyun üreticilerinin hep birlikte aniden coşmuş olması. Şimdi bile serileri devam eden, unutulmaz birçok oyun o 24 ay içerisinde çıkmış.

Tomb Raider, FalloutGrand Theft AutoSuper Mario 64, Gran TurismoUltima OnlineCrash Bandicoot, Metal SlugPokémon, The Curse of Monkey Island, Resident EvilLeisure Suit Larry: Love for Sail!… Liste bayağı kabarık ama ben sadece uykularımı kaçıran, parmak kası yaptıran 10 tanesinden bahsedeyim.

1. Diablo

diablo

2. MDK

mdk-

3. Carmageddon

carmageddon

4. Duke Nukem 3D

dukenukem

5. Age of Empires

aoe

6. Need for Speed II

nfs2

7. Quake

quake

8. The Neverhood

theneverhood

9. Outlaws

outlaws

10. Afterlife

afterlife

Doksanlar geride kaldı. Şu aralar PS4 konsolda, Batman: Arkham Knight oynuyorum. Batman’in kıyafetinde kastıkları yağmur efektini izlerken aklıma MDK geliyor, Batmobile kullanırken NFS’deki McLaren F1’i anıyorum.

Bir gün kafayı kırıp, bir yerlerden PC bulup Leisure Suit Larry için DOSBox yüklemekten korkuyorum.